ZARÁNDOKLAT: Kétszáz éves a gadnai görögkatolikus templom

Szeretettel köszöntelek a ZARÁNDOKLAT - Élő egyház közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 174 fő
 • Képek - 3302 db
 • Videók - 2095 db
 • Blogbejegyzések - 13808 db
 • Fórumtémák - 46 db
 • Linkek - 15 db

Üdvözlettel,
Rádiné Zsuzsa
ZARÁNDOKLAT - Élő egyház vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a ZARÁNDOKLAT - Élő egyház közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 174 fő
 • Képek - 3302 db
 • Videók - 2095 db
 • Blogbejegyzések - 13808 db
 • Fórumtémák - 46 db
 • Linkek - 15 db

Üdvözlettel,
Rádiné Zsuzsa
ZARÁNDOKLAT - Élő egyház vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a ZARÁNDOKLAT - Élő egyház közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 174 fő
 • Képek - 3302 db
 • Videók - 2095 db
 • Blogbejegyzések - 13808 db
 • Fórumtémák - 46 db
 • Linkek - 15 db

Üdvözlettel,
Rádiné Zsuzsa
ZARÁNDOKLAT - Élő egyház vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a ZARÁNDOKLAT - Élő egyház közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 174 fő
 • Képek - 3302 db
 • Videók - 2095 db
 • Blogbejegyzések - 13808 db
 • Fórumtémák - 46 db
 • Linkek - 15 db

Üdvözlettel,
Rádiné Zsuzsa
ZARÁNDOKLAT - Élő egyház vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.


Május 15-én, pünkösdvasárnap ünnepelték a görögkatolikus templom építésének kétszázadik évfordulóját a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Gadna községben.


KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A Miskolctól negyvenkét kilométerre fekvő kicsi, alig háromszáz fős falu műemlék jellegű görögkatolikus temploma 1816-ra készült el, késő barokk stílusban. A huszadik század elején a templom belseje teljesen átalakult. A falak festményei, a szószék és az ikonosztázion is ekkor készült. Utoljára a kilencvenes években történtek kisebb felújítási munkák.

Pünkösd vasárnapján bicentenáriumi ünnepre gyűltek össze a település dombján magasodó templomba nemcsak a gadnaiak, hanem a környékbeli hívek és a faluból elszármazottak is. Bodnár Dániel parókus szavaival: „mindazok, akiknek szívük Gadnához kötődik”.


Kétszázadszorra hangzottak fel a templom falai közt a pünkösdi énekek, köztük az ikosz (a napi szent életét, vagy az ünnepnap titkát foglalja össze röviden, a hajnali zsolozsmában olvassák) fohásza: „Gyors és biztos vigasztalást adj a te szolgáidnak, Jézusom, midőn lelkünk elcsügged! Ne hagyd el szolgáidat a szorongattatásban, s ne távozz szívünkből a viszontagságok között, hanem siess mindenkor segítségünkre!” A mostani ünnep ennek a fohásznak, az őseik hitét buzgón megtartó hívek tanúságtétele.

Annak a közösségnek a tanúságtétele, amely más kistérségi településekhez hasonlóan a hétköznapokban súlyos nehézségekkel találja szemben magát, mégis kitart apáinak hite és hagyománya mellett. A szívét ünneplőbe öltöztetve ad hálát az elmúlt évekért, amelyekre örömmel néz vissza. Az idősebbek büszkeséggel tekintenek az ünnepi Szent Liturgiát vezető Pacsai János és a vele együtt szolgáló Polyák Imre és Polyák Péter atyákra, hiszen az ő gyökereik is innen erednek. A következő nemzedékeknek ezekből az emlékekből kell meríteniük, és kérni Isten segítségét a megmaradáshoz és növekedéshez. Egy falubeli idős néni mondata mindent kifejez: „Nekünk van a legszebb templomunk a világon.”


Orosz Atanáz püspök ünnepi beszédében a fent idézett fohász időszerűségét emelte ki, különösen most, a második centenárium ünnepén, az irgalmasság szentévében. „Végszükségünkben magát Jézust kérjük, aki az Atyától kér Vigasztalót számunkra. (…) Isten mindannyiunkat meghív, hogy Őt úgy imádjuk, mint Jézus Krisztus Atyját, aki irgalommal közeledik a bűnös emberhez, és megvigasztal minden szenvedőt. (…) Az elhagyatottság, a tehetetlenség tapasztalata arra jó, hogy „ne magunkban bízzunk, hanem Istenben” – biztatta a jelenlévőket a főpásztor.


Az egyházközség jubileuma a hívek öröme, a hívek ünnepe az egyházközség örvendezése is. A jeles alkalommal két házaspárt is köszöntöttek, akik ebben a templomban ötven évvel ezelőtt kötötték össze életüket, és ma is oszlopos tagjai a közösségnek. „Ötven évvel ezelőtt, amikor még minden hétre jutott egy házasságkötés. Az ő hűségük és kitartásuk valóban mindannyiunk számára példa lehet” – mondta Bodnár Dániel parókus.

A múlt képeiből kiállítás is készült a parókián. A tárlat fotói, a falu és a templom múltjának ismertetése a 200 éves egyházközség történetét bemutató honlapon részletesebben megtekinthető.

Forrás és fotó: Miskolci Egyházmegye

Magyar Kurír

Címkék:

 

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Ez történt a közösségben:

Batfalszki Mária írta 1 órája a(z) Rózsafüzér imádság fórumtémában:

2/3.Üdvözlégy Mária, kegyelemmel teljes, az Úr van ...

Rádiné Zsuzsa írta 10 órája a(z) ÜZENETEK fórumtémában:

OKTÓBER 15. kedd Nagy Szent Teréz szűz és egyháztanító ...

Rádiné Zsuzsa írta 10 órája a(z) AKTUÁLIS NAPI EVANGÉLIUM fórumtémában:

2019. október 15. – Kedd Egyik beszéde alkalmával meghívta ...

Rádiné Zsuzsa írta 10 órája a(z) ESEMÉNYNAPTÁR fórumtémában:

Avilai Nagy Szent Teréz-búcsú a 210 éves terézvárosi Avilai...

Rádiné Zsuzsa írta 10 órája a(z) ESEMÉNYNAPTÁR fórumtémában:

Országos imaest a tisztaságért 2019. október 15., kedd - 2019...

Rádiné Zsuzsa írta 10 órája a(z) ESEMÉNYNAPTÁR fórumtémában:

Boldog Brenner János közbenjárását kérő ima papi ...

schrancz Erika írta 11 órája a(z) IMÁDSÁGOK fórumtémában:

NAPKEZDŐ IMÁDSÁG Már kél a fénynek csillaga: Esengve ...

schrancz Erika írta 11 órája a(z) Rózsafüzér imádság fórumtémában:

2/2.Üdvözlégy Mária, kegyelemmel teljes, az Úr van ...

Rádiné Zsuzsa írta 11 órája a(z) ABLAK A VÉGTELENRE fórumtémában:

Felelős apaság és anyaság Van felelős apaság és...

Szólj hozzá te is!

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu